Сподели

Търсене на имоти

Жилищата поскъпват, а сделките с тях се увеличават

Белгия, Литва, Швейцария и Русия са с показатели близки до нашите по отношение на поскъпване на жилищата през последните дванадесет месеца, сочат данни на анализатори. Цифрата, с която нашата страна се нарежда на 35-то място в проучване, в което влизат 56 държави, е 2,2% ръст. Престижната първа позиция се заема от Хонконк, с показател 20% годишно повишение и 3,3% за последното тримесечие. Второто място е отредено на Турция – с 18,5% годишен ръст и 5,2% за тримесечие, следвана от Естония, където цените са се повишили със съответни 13,4% и 1,1%.
 
Все по-често специалисти от агенции за недвижими имоти ни съветват да инвестираме  спестени средства в жилище. Това е един много разумен начин да ги запазим от инфлация, особено на фона на ниските лихви, които банките в момента предлагат. Това определено влияе на пазара на недвижимите имоти. Процесът е най-отчетлив в големите градове. Чувствително са се увеличили записванията за различни възможности в избора на това какъв апартамент би бил най-устойчив финансово във времето и за какъв срок би се изплатил.
 
Ако покупката на жилище е като алтернатива на депозит, то трябва добре да се прецизира неговата площ и точна локация. Оказва се, че най-подходящи в случая са малките квадратури, които значително по-лесно се отдават под наем. Що се отнася до локацията, вариантите не са малко.
 
В София, например, сред най-предпочитани от купувачите са кварталите Лозенец, Студентски град, Младост и Витоша. Увеличава се също така интересът към районите в близост до бул. „България“, както и тези, в близост до метростанция, дори и отдалечена от централата градска част, на пример кв. Надежда.  В тези райони на големия град най-доходоносни са малките жилища, които могат лесно и бързо да се отдадат под наем. Данните сочат, че през последните години ръстът в стойностите на отдаване на такива апартаменти е 9% средно за София, като в Лозенец тази цифра се спира на двойно по-високите, 18%.
 
Разглеждайки по-пълната статистика, обхващаща развитието на имотния пазар и в другите градове се оказва, че цените в София растат най-бързо, броят на сделките – също. Данните сочат, че в столицата жилищата са поскъпнали с до 10%, а броят на сделките с около 50%. Следват я Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора. Цените в централната част на София варират между 1 000 и 2 000 евро/кв.м. Средната квадратура в сделките е 102 кв.м., което е в подкрепа на друга тенденция, наблюдавана напоследък – значително увеличение на интереса към тристайни и многостайни жилища.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини