Сподели

Търсене на имоти

Жилищната криза в САЩ надмина по мащаби тази от Голямата депресия

Спадът в цените на жилищата от 2006 насам е вече 33%, като според анализатор до края на годината те може да паднат с още 3%

Жилищната криза в САЩ надмина по мащаби тази от Голямата депресияКризата на пазара на жилища, която започна през 2006 и наскоро навлезе в нова фаза, е вече по-лоша от тази по времето на Голямата депресия, показват данни на Case-Shiller, цитирани от CNBC.

От началото на настоящия крах жилищните цени са се сринали вече с 33% спрямо спада от 31%, отчетен от края на 20-те до началото на 30-те години на XX век.

"Резкият спад на цените през първото тримесечие окончателно затвърди този крах като по-силен и по-бърз от онзи по време на Голямата депресия”, пише Пол Дейлз, старши икономист в Capital Economics.

По данните на Case-Shiller, които са най-надеждните в жилищната индустрия, понижението на цените за периода е 1,9% - очевидна нова рецесия в сектора според компанията.

Дейлз смята, че цените вероятно още не са достигнали дъното си, като може би ще паднат с още 3% до края на 2011 за общ спад от 5% през годината.

Единственото успокоение според него е, че в края на тримесечието темпът на спад в цените е започнал да намалява, както и оживлението в някой отделни щати като Невада, Мичиган, Южна Дакота, Аляска и Айова.

Цените продължават да падат въпреки лесния достъп до ипотечни кредити. В момента лихвата по 30-годишната стандартна ипотека е около 4,5% - малко над историческото дъно от 4,2% през октомври.

Отношението на ипотечните разходи към нивото на наемите е със 7% по-ниско от обичайното, а съотношението цена-доход е с 23% под средното, посочва Дейлз, но други фактори задържат пазара.

След милионите просрочени ипотеки по време на кризата, банките промениха условията по заемите и завишиха кредитните стандарти.

Над 80% от ипотеките в момента изискват първоначална вноска от 20%. Същевременно продължават възбраните върху имоти заради просрочени ипотеки, което увеличава предлагането на жилища и натиска цените.

Този проблем няма как да изчезне при наличието на 4,5 млн. заематели, които са просрочили поне три вноски или имотът им е вече в процедура по възбрана. Исторически този брой е средно 1 млн. според изчисления на Пол Дейлз.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини