Сподели

Търсене на имоти

И най-лошият инвестиционен пазар на имоти... не е България

Ако имаше титла за "най-лош пазар на имоти в Европа", то Кипър заслужено би я носил поради съвкупност от отрицателни фактори, сочи анализ

най-лошият инвестиционен пазар на имотиКогато става дума за дефиниране на плашещ международен инвестиционен пазар на имоти, някои от ключовите характеристики са липса на ипотечно финансиране, падащи цени, хронично свръхпредлагане, безмилостна негативна медийна публичност, корупция на всички нива на държавата и почти нулеви сделки с имоти.

За щастие, повечето страни в Европа вече не спадат към тези категории. Франция и Италия изглеждат сравнително стабилни и дори България, която претърпя един от най-големите ценови спадове по време на рецесията, изглежда, че е преминала през най-лошото, се казва в коментар на компанията за пазарна информация и анализи Global Edge.

Въпреки че Португалия може да не избегне фалита и е застрашена от излизане от еврозоната, разумните градоустройствени разпоредби и правителствена политика я спасиха от някои от най-тежките ефекти на кризата.

От друга страна, Испания на пръв поглед изглежда значително по-силен кандидат за титлата „Най-лош инвестиционен пазар“. Цените в много региони все още се понижават, банките изглежда не са склонни да отпускат кредитиране, а в новините постоянно има скандали за корупция, свързана с неправомерното издаване на разрешителни за строеж. Много от най-известните дестинации в страната пък страдат от свръхпредлагане.

Въпреки това дори и в Испания нещата изглежда се подобряват. Реалните продажни цени в много части на страната се понижиха с 30 до 40% - нива, при които брокерите започват да отчитат подновен интерес към сделки.

Ако имаше награда за най-лошия инвестиционен пазар на имоти в Европа, то безспорен лидер би бил... Кипър, смятат от компанията.

Въпреки че цените вече се понижиха значително, обемът от сделки е все още маргинален. Банките се намират дори в още по-затруднено положение, отколкото в много други страни, тъй като не само че имат огромна експозиция към пазара на имоти, но голяма част от тази експозиция е в Гърция.

Standard & Poors и Moody’s изглежда, че се състезават да понижават рейтингите на кипърските банки, което може да означава само едно нещо: задават се дори още по-тежка ипотечна ситуация.

Наред с това Кипър се характеризира с режим за прехвърляне на правото на собственост върху имотите, който в най-добрия случай би могъл да се опише като сложен, бавен и объркващ, а в най-лошия като „престъпен“.

Напоследък има редица случаи, в които банките отнемат имотите от собствениците им, въпреки че последните нямат вина за това. Тъй като собствеността все още не е прехвърлена на тяхно име, те не разполагат с необходимия документ, банките им отнемат имотите, в случай че компанията предприемач спре да обслужва свое задължение към банката, за което собственикът на апартамента не знае нищо.

В много страни пазарът се подобрява и ако ситуацията не е такава, каквато очаквате, имайте предвид, че всичко би могло да бъде в пъти по-зле – можеше да работите на пазара в Кипър, се казва в анализа.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини