Сподели

Търсене на имоти

Мюнхен, Берлин и Лондон, са градовете с най-добри икономически перспективи

Мюнхен, Берлин и Лондон, са градовете с най-добри икономически перспективиКапиталът вече се печели трудно. Ако преди време банките с охота отваряха трезорите си, за да финансират поредната атрактивна сделка, то днес, за да го направят, трябва да получат наистина сериозни гаранции за доходността на бизнес начинанието. Инвеститорите са принудени да проучват издълбоко съществуващите пазари, за да разчитат на добра капиталова стойност и да смекчат икономическия риск в сделките си. Това прави идеята за безразборно купуване в големите европейски градове все по-непривлекателна.

Проучванията през 2013 г. са по-скоро песимистични що се отнася до инвестиционната популярност на дестинации, които доскоро се спрягаха за доста атрактивни. Основните градски центрове в Европа се оценяват като средни по скалата от 1 до 5 и това, според проучване на Emerging Trends Europe, е един от най-ниските резултати, регистрирани от 2004 г. насам.

Като градове с най-добри възможности, са оценени по-големите западноевропейски центрове, които са традиционно привлекателни за чужденците и имат добри икономически перспективи. Мюнхен, Берлин, Лондон и Хамбург са в челната десятка, следвани от Париж, Цюрих и Стокхолм, които с почти идентични показатели. Развиващите се градове Истанбул и Москва също се нареждат високо, като Истанбул е непосредствено след Лондон по ниво на реализирани инвестиции и очакванията за развитието му са повече от големи.

Пазарите, които са класирани в дъното, са в страни, които са в центъра на еврокризата -  Атина, Лисабон, Мадрид, Барселона, Рим, Дъблин, Будапеща и Амстердам. С най-лоши показатели за 2012 г. са Атина и Лисабон, но прогнозите за среден размер на инвестициите през 2013 г. за Атина доста по-добри от тези за Лисабон.

Доколкото инвеститорите са настроени да рискуват, през 2013 г., техният фокус ще е насочен към по-рискови възможности, но отново в основните пазари. Например Лондон, който регистрира най-голям обем сделки през миналата година – над 8 млрд. евро, отново е в центъра на проучванията. Този път, обаче инвеститорите търсят стойност отвъд първокласните локации и активи. От особен интерес за тях в момента е дали метрото ще повиши стойността на имотите в лондонския квартал Фарингдън или как ще се развива района около бившето олимпийско градче в Старфорт.

Варшава регистрира най-големия спад в класацията. Полската столица загуби в битка с германските градове Хамбург, Мюнхен, Франкфурт и Берлин, които сe възприемат като предлагащи повече възможности, особено що се отнася до пазара на жилищни имоти. Независимо от това, надеждите възлагани на полската икономика, която е оценена като една от най-бързо развиващите се в ЕС, са големи.

Голямо понижение регистрира и Амстердам. Стойността на холандските недвижими имоти е паднала толкова, колкото този в Ирландия и Южна Европа.


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини