Сподели

Търсене на имоти

Тромава съдебна система дава глътка въздух за собствениците на "лоши" имоти в САЩ

С настоящия темп на обработване на делата в Ню Йорк ще са необходими 62 години, за да могат кредиторите да си върнат възбранените имоти.

Тромава съдебна система дава глътка въздух за собствениците на лоши имоти в САЩМилиони американски собственици на жилища в затруднено финансово положение неочаквано получават глътка въздух. В щата Ню Йорк на кредиторите ще са нужни 62 години при сегашното темпо на обработване, за да си върнат 213 000 възбранени заради просрочване на кредитите жилища, сочат изчисления на водещата компания за събиране на данни в областта на недвижимите имоти LPS Applied Analytics, цитирани от New York Times.

Това е рекордно дълъг период за цялата страна. В Ню Джърси, където възбраните също се разглеждат в съда, периодът е 49 години. Във Флорида, Масачузетс и Илинойс процесът ще отнеме десетина години.

В 27-те американски щата, където съдилищата не участват в процеса на отнемане на жилища от собственици, които не успяват да покриват ипотечните си вноски, темпът е доста по-ускорен - три години в Калифорния, две години в Невада и Колорадо.

Динамиката обаче е същата - системата е задръстена от огромно количество дела, кредитополучателите се борят, за да запазят жилищата си, а редица кредитори изглежда бързат да добавят отнети от собствениците имоти към активите си.

Когато миналата есен няколко големи банки признаха, че незаконно са обработвали случаи на възбрана върху имоти като са подавали фалшиви документи, те заявиха, че евентуално прекъсване на процеса на отнемане на жилища ще бъде за кратко.

Всички водещи финансови институции, работещи в сектора, се съгласиха да реформират процедурите си за възбрана. През април Службата за валутен контрол и други регулаторни органи дадоха на банките 60 дни, за да представят плановете си.

Нищо обаче не става бързо. Когато крайният срок, даден от Службата за валутен контрол, дойде миналата седмица, той бе удължен с още месец.

В момента делата за възбрана и принудително отнемане на "лоши" имоти в национален мащаб са намалели с около една трета от есента, сочат данните на LPS. В Ню Йорк броят им е паднал с 85% от септември, според данни на Унифицираната система на съдилищата в щата Ню Йорк.

Адвокатът Марк Стопа, който се е специализирал в защита на собственици на "лоши" жилища, в момента има 1275 клиенти в сравнение с 350 преди година. Около 75 от тях са спечелили право на изменение на условията по ипотеките си, прекратяване на процедурите по възбрана или пък са продали имотите си на цена, по-ниска от онова, което дължат. Всички останали случаи са висящи.

"Банките дори не се опитват да печелят случаите", твърди Стопа. Той споделя, че е разделил клиентите си на три групи. Първата е групата на безработните, които едва свързват двата края. Втората група са хора, които има изгледи да спестяват пари и да подобрят финансовото си положение, докато делата им се точат. Третата група са онези, които нарочно не си плащат вноските. Те могат да си ги позволят, но се възползват от забавянето в съдилищата. Много често членовете на тази група отдават "лошите" си имоти под наем и си задържат приходите, твърди адвокатът.

Говорител на Bank of America заяви, че "всяко предположение, че имаме стратегия да бавим възбраните, е неосновано".

Има много причини възбраните да се бавят в много от щатите. Огромният брой дела в национален мащаб - около 2 млн., плюс още 2 млн., които се очакват, са затрупали редица кредитори и съдилища. За последните две години повечето собственици на подобни имоти са хора, загубили работата си.

Анализатори от сектора твърдят, че те са по-склонни да си наемат адвокат и да се борят да възстановят жилището си, отколкото кредитополучатели, които са имали високорискови кредити, нараснали до размери, по-високи от тези, които биха могли да изплащат.

Освен това съдиите вече са по-склонни да разглеждат внимателно молбите за принудително отнемане, отколкото автоматично да ги одобряват. Някои анализатори твърдят, че банките не са особено нетърпеливи да впишат прекалено много жилища в активите си, защото се страхуват да не залеят и без това нестабилния пазар.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини