Сподели

Търсене на имоти

Учредена е Национална асоциация за развитие на историческите зони в България

Национална асоциация за развитие на историческите зони в България е учредена на 2 юни тази година, в рамките на дискусията „Историческите градове – опазване и развитие“, организирана съвместно от Столична община и вестник „24 часа“, информира официалният общински портал. Целта на  новоучредената асоциация ще бъде България да има обновени исторически центрове, възстановено архитектурно и културно-историческо наследство, модерен и европейски вид на градовете и по-високо качество на живот на гражданите, като първите усилия ще са насочени към изработване на законодателни промени за защита на културните паметници, опазване и развитие на историческите зони в страната. В проведената дискусия освен кмета на София Йорданка Фандъкова, министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков и министъра на културата Боил Банов, са участвали още сенатор Ив Дож, автор на Закона за опазване на историческите сгради във Франция, посланикът на Република Франция в България Ерик Льобедел, арх. Ален Маринос, френски експерт в областта на културно-историческото наследство, както и много български експерти в тази сфера. 
 
Специална кредитна линия за възстановяване на сгради-паметници на културата ще отпусне Общинска банка, е информирала кметът на София Йорданка Фандъкова в хода на проведената дискусия. Предложението към банковата институция е направено от Столична община, в търсене на допълнителни механизми за подпомагане собствениците на обявени за културни паметници недвижими имоти. По разработената за тази цел Програма „Град с история“, банката ще финансира при изгодни условия до 70% от стойността на имота, а в случаите, когато собствениците на имоти-паметници на културата от местно значение, системно отказват да ги възстановят, общината ще може с учредена върху съответния имот ипотека, да извърши необходимата реставрация, като строго спазва Закона за устройство на територията и Закона за културното наследство и последователно прилага регламентираните мерки за защита на културните паметници – издаване на предписания до собствениците за възстановяване и ремонтиране на имота и налагане на глоба при отказ.
 
Единен електронен регистър с информация за историята и състоянието на всички паметници на културата е създаден в Столична община въз основа на предоставения от Националния институт за недвижимо културното наследство (НИНКН) архив, който общината е дигитализирала за своя сметка. Според кмета на София, всички решения на НИНКН и на Министерството на културата за статути на културните ценности трябва да са публични. Благодарение на активната работа на Столична община и съдействието на районните кметове за опазване на културните паметници, през последните години в централните райони „Средец“ и „Възраждане“ са възстановени от собствениците общо над 110 фасади на стари сгради.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини