Сподели

Търсене на имоти

Чуждестранен опит: Данъкът върху необитаемите жилища може да бъде много ефективен

Между 39% и 47% от населението на Англия и Уелс живее в райони, в които неизползваемите имоти са много по-скъпи от обитаемите – това показва проучване на  изследователя Джонатан Борн от University College London. Той е проследил връзката между процента на имотите, които нямат постоянен жител (имоти с ниска употреба) и достъпността на жилищата в различни части на Англия и Уелс. Резултатите показват, че данъкът върху празните жилища има потенциал да увеличи възможността за наемането или препродажбата им, да намали търсенето от чуждестранни инвеститори, както и да генерира доход за местните власти.
 

Между 1997 и 2016г., поради бързото покачване на цените в сравнение с доходите много имоти остават необитаеми. Това обаче е само една от причините, предава phys.org, позовавайки се на доклада на Борн. Останалите се крият именно в притежаването на имоти от чуждестранни инвеститори в градове като Лондон или на придобиването на второ жилище от британски граждани, установени в селските райони. Анализът показва, че стойността на празните жилища само в райони като Кенсингтън и Челси е около 21 млрд.лири или около 363 000 паунда за единица. Това е с 18,5% по-скъпо от пазарната цена на едно жилище – средно 306 000 паунда.

Ученият проучва и методите за справяне с проблема и стига до извода, че новото строителство не е решение, защото то води до конкуренция на пазара и още необитаеми имоти. Според него, вариантът е облагането с по-високи данъци на празните жилища. Така, собствениците им ще имат по-голям интерес да ги препродават или отдават под наем на достъпни цени. Ванкувър е един от градовете, които са започнали да прилагат тези такси и за една година процентът на свободните апартаменти е намалял с 15, което е генерирало и по-голям приход в хазната на местната власт. Тези средства, над 38 млн. долара, ще бъдат вложени в изграждането на нови, социално достъпни жилища.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини