Сподели

Търсене на имоти

Ясни закони за ефективност на имотния пазар – изводи от форума на НСНИ „Моят град, моят дом, моят бизнес“

Много и полезни бяха темите, разисквани в рамките на двудневния форум, организиран от Националното сдружение „Недвижими имоти“, което се проведе миналата седмица в София. Заключенията от споделения международен опит на лекторите и специалните гости от Икономическата комисия за Европа на ООН – UNECE, Програмата на ООН за населените места UN-Habitat и Световната банка – ясни и категорични.
 
Фабрицио Дзарконе – постоянен представител на Световната банка /СБ/ в България: 
„Трябва да има закони, които да направят пазара на недвижими имоти по-ефективен, както в сектор „продажби“, така и в сектор „наеми“.

Позовавайки се на доклада, изготвен от СБ за нашата държава, Дзарконе коментира като силно смущаващ факта, че у нас има повече жилища, отколкото семейства. Според него, трябва да се работи усилено върху стимулирането на собствениците на повече от един имот да отдават под наем, както и да се предоставят облекчения за наемателите, така че те да могат да си позволят да бъдат такива. Това са и част от основите на Националната жилищна стратегия, разработвана от Министерството на регионалното развитие и благоустройството /МРРБ/.
 
Гергана Благиева – директор дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ:
„Един от приоритетите на Стратегията е разработването на нов социален 
жилищен фонд, който ще превъзмогне демографската криза и бедността в различните региони на страната, позволявайки на все повече хора да се сдобият с дом“.

Експертът допълни, че жилищният сектор у нас има много дефекти и дефицити, и че трябва да се намери социален инструмент, с който да се балансира днешната статистика, а именно много празни имоти и много хора, които нямат дом. Проф. Джон Долинг от Бирмингамския университет сподели добри практики в тази насока от Сингапур, където хората биват стимулирани да купуват имоти или да строят такива, а ако решат да живеят с възрастните си роднини, се радват на данъчни облекчения. Други аспекти, които трябва да бъдат взети под внимание в българската жилищна стратегия са енергийната ефективност на сградите, обследването и изготвянето на технически паспорти, поддръжката на общите части и управлението на етажната собственост.
 
Гергана Благиева – директор дирекция „Жилищна политика“ в МРРБ:
„Трябва да бъде изготвен и специализиран портал, който да дава информация за  наличния жилищен фонд, характеристиките и актуалното състояние на всеки един имот“.
 
Освен от полза за потребителите, законодателните промени ще улеснят и работата на брокерите, които също са потърпевши от неяснотите в сектора на недвижими имоти в България. За да са по-ефективни и полезни, всички присъстващи експерти получиха ценни съвети за правилна и продуктивна комуникация от лектора Юли Тонкин в рамките на Петата годишна конференция, организирана от НСНИ „Inspire to higher“. Под надслов „Управление на преговорите и сделките сред технологичната интелигентност“, опит и полезни насоки споделиха и други експерти, сред които Джон Мейфилд, Яна Лурие, Владимир Борачев, Марк де Турк, представители на CEPI и Австрийската национална асоциация на недвижимите имоти, в лицето на Люк Машон и Удо Вайнбергер. От българска страна, като бизнес консултанти и коучове се изявиха Лидия Шулева и Мария Стайкова.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини