Сподели

Търсене на имоти

Българската икономика следва световната тенденция на дигитализация на бизнес отношенията

Българската икономика следва световната тенденция на дигитализация на бизнес отношенията, е заявил заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов на проведената на 02.10.2017 г. конференция на тема „Европа - начело на дигиталната трансформация: Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 г.", организирана от Американската търговска камара в България, информира официалният сайт на Министерството на икономиката (МИ). На събитието са присъствали още вицепремиерът Томислав Дончев, министърът за Българското председателство на Съвета на ЕС 2018 Лиляна Павлова, заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Димитър Геновски и президентът на Американската търговска камара към ЕС Карл Кокс.


Стимулирайки конкурентоспособността на предприятията и промишленото производство, цифровизацията може да повиши заетостта в сектори, които генерират висока добавена стойност и по този начин да ускори растежа на икономиката, е пояснил заместник-министър Борисов, като е подчертал, че цифровата икономика расте седем пъти по-бързо от реалната икономика. В тази връзка, информационните технологии играят централна роля в стратегията за икономически растеж в Европа, а страните-членки работят съвместно за индустрия, подпомогаща цифровизацията. Представените от заместник-министър Борисов  данни за развитието на българската икономика, която през последното десетилетие следва световната тенденция на дигитализация на бизнес отношенията, сочат, че в сферата на информационните технологии и услуги работят близо 10 000 компании, като само за 2016 г. е осигурена заетост на над 47 000 лица, което е 4.7% от общо заетите в икономиката.
 
С цел дигитализацията да обхване повече сектори и отрасли, от МИ, по предложение на работодателските организации, е разработена „Концепция за цифрова трансформация на българската индустрия (Индустрия 4.0), чиято най-важна задача е създаване на рамка за адаптиране на българската икономика към новите глобални технологични и социално-икономически процеси, предизвикани от технологичните нововъведения. В рамките на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 се подготвя и ваучерна схема за улесняване достъпа на малките и средните предприятия до цифрово ноу-хау и технологии, чрез предоставяне на стимули за свързване с доставчиците на услуги в областта на информационните и комуникационни технологии, както и чрез мерки, за  дигитализация на икономиката по Закона за насърчаване на инвестициите.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини