Сподели

Търсене на имоти

Какво да очакваме от пазара на недвижими имоти в България и Варна през 2018г.

Тенденциите за развитие на пазара на недвижими имоти в България през 2018г. се запазват положителни – около това твърдение се обединиха експерти от Националното сдружение „Недвижими имоти“ по време на нарочна пресконференция във Варна.

Председателят, Ирена Перфанова, зам.-председателят, Добромир Ганев, членът на УС на НСНИ, Нина Арнаудова и председателят на УС на РС-Варна на сдружението, Антоний Георгиев, дадоха ценна информация както за колегията, така и за потребителите на този вид услуги.

Според тях, положителните макроикономически показатели - ниската безработица, по-добрите доходи на населението и добрата кондиция на фирмите и домакинствата, ще бъдат в унисон с доброто развитие на сектора.

 

Очакванията за 2018г. са, че в страната ще бъдат сключени около 225 000 сделки


Най-активен ще се запази пазарът в големите градове на страната, като не се очакват изменения във вида на сделките. Това означава, че София и Пловдив ще останат притегателни центрове за инвестиции в бизнес и офис сгради – такива, които вече са построени или като терени, върху които да се строят. Във Варна и Бургас превес ще има жилищното строителство и сделките с този тип недвижими имоти. 

Добромир Ганев – зам.-предс. на НСНИ: „Варна е притегателен миграционен център за всички градове от североизтока – Шумен, Разград, Търговище, Добрич, дори и Русе. Освен това, тя е вторият по големина университетски център – изключително сериозно предимство пред Бургас, например. Това е позитивно явление, което се отразява сериозно на жилищния пазар от много години насам, като привлича купувачи от цяла България, решили че е по-рентабилно да придобият имот за децата си – студенти. В последствие, отдават тези имоти под наем или ги продават.

Варна не е активен офис център по обективни причини – отдалечеността от София, както и липсата на бърза и лесна транспортна връзка. За това станахме свидетели на по-бързо развитие на офисния пазар в Пловдив, очаква се и Бургас да изпревари морската столица. За изминалата 2017-та във Варна са издадени само 3 разрешителни за строеж на административни сгради, което е спад от 79% в сравнение с 2016г. Това показва, че пазарът на офис и бизнес сгради не е атрактивен за инвеститорите и те се насочват към изграждането на жилища. За сравнение, в Пловдив ръстът в строителството на офис и административни сгради е 100%“.


Офисната площ във Варна е с цени, два пъти по-ниски от тези в София – от 6 до 8 евро/кв.м, а парцели се търсят изключително за жилищно строителство –  през 2017г. е започнало изграждането на 2279 жилищни единици с разгъната площ 346 000 кв.м.

Още полезни данни от експертите на НСНИ, очаквайте в следващите информационни материали на Domaza Новини. 
 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини