Сподели

Търсене на имоти

Пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите за периода 2017-2020 година

През април тази година в Портала за обществени консултации на Министерския съвет е публикувана Пролетната макроикономическа прогноза на Министерството на финансите (МФ) за периода 2017-2020 година. Според представения на сайта анонс на макроикономическата прогноза, очакваният през 2017г. ръст на българската икономика в размер на 3%, в значителна степен ще се дължи на вътрешното търсене. Приносът на външния сектор в БВП ще е по-нисък в сравнение с 2016г., както поради ускоряването на вноса, подкрепен от по-високото потребление и инвестиции, така и поради нарастването на износа, което според последните икономически прогнози относно външното търсене, ще продължи с по-умерен темп.
 
Прогнозата на МФ за периода 2017-2020 година сочи очаквано снижение в ръста на вноса в страните от Западните Балкани и Турция, които привличат почти 15% от износа на България, едновременно с леко забавяне на икономическата активност в ЕС. В сравнение с предходната прогноза на ведомството, очакванията за икономически растеж са леко повишени за целия прогнозен период до 2020г., въз основа на очерталата се още през 2015г. тенденция на значително по-високо реално нарастване на БВП за България спрямо нарастването на БВП в ЕС-28. Предвид това се прогнозира засилване на процеса на реална конвергенция, в сравнение с периода от началото на икономическата криза до 2014г.
 
Повишаването на заетостта на населението в България с темпове, близки до тези през 2015-2016г. е прогнозирано в условията на запазен относително висок растеж на БВП и по-нататъшно възстановяване на вътрешното търсене. В прогнозния период се предвижда също да продължи да намалява нивото на безработица. Това ще се случи с по-бавни темпове, дължащи се на по-ограничения спад на работната сила в резултат от предприетите мерки за повишаване на възрастта и стажа за пенсиониране, както и от по-дългото оставане на пазара на труда.
 
МФ прогнозира и положителна инфлация, а като основен фактор за отчетените през предходните три години дефлационни процеси при производствените и потребителските цени, е посочен спадът в международните цени на суровините. Този спад вече е преодолян и очакванията са за по-нататъшно увеличение. Отчетеното в края на 2016г. нарастване на годишна база по отношение кредитирането за частния сектор, се очаква да продължи през периода 2017–2020г., под едновременното въздействие на фактори като: подобрена среда от страна на търсенето и предлагането, продължаващо позитивно влияние на резултатите от проведените през 2016г. преглед на качеството на активите и стрес тест на банките.
 
Пълния текст на документа може да бъде намерен на официалния сайт на Портала за обществени консултации на Министерския съвет.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини