Сподели

Търсене на имоти

Адаптацията към климатичните промени на европейско ниво ще бъде оценена в мандата на българското председателство

Адаптацията към климатичните промени на европейско ниво, прилаганите мерки и тяхната ефективност,  ще бъдат оценени в мандата на българското председателство на Съвета на ЕС през първото полугодие на 2018 г., съобщава официалният сайт на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). За това е информирал представителят на Главна дирекция „Климат“ към ЕК Мануел Кармона Йебра, по време на проведения на 07.07.2017г. семинар за представяне на Националната стратегия на България за адаптация към климатичните промени до 2030 година и Плана за действие към нея. Организирания от МОСВ и Световната банка (СБ) семинар е бил открит от заместник-министъра на околната среда и водите Атанаска Николова и представителя на СБ за България Тони Томпсън.
 
Националната стратегия на България за адаптация към климатичните промени до 2030 година и Планът за действие към нея се разработват от МОСВ с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“2014-2020 и със съдействието на СБ. Целта на проектодокумента е да постави дългосрочните стратегически цели на страната за приспособяване към необратимите климатични промени, които вече са факт и чиито последици ще продължат да оказват въздействие върху всички сектори на икономиката. Затова Стратегията е фокусирана върху определянето на приоритетни мерки за адаптация към промените на климата съобразно нуждите на обществото и икономиката, е подчертала заместник-министър Атанаска Николова.
 
На настоящия етап от разработването на Националната стратегия на България за адаптация към климатичните промени до 2030 година, са изготвени оценки за влиянието на изменението на климата върху следните икономически сектори: селско стопанство, биоразнообразие и екосистеми, енергетика, горско стопанство, градска среда, здравеопазване и води, е пояснила заместник-министър Николова. Въз основа на направените анализи за посочените сектори, ще бъдат идентифицирани основните рискове от въздействието на климатичните промени и възможностите за развитие на икономиката и обществото до 2030 г. На всеки етап от разработване на Стратегията, МОСВ ще разчита на активното съдействие, както на екипа на Световната банка, така и на всички партньори – държавни и местни власти, академични институции, НПО и бизнес, с които ще се провеждат редовни консултации. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини