Сподели

Търсене на имоти

Жителите на Букурещ живеят в страх от земетресения

Букурещ е европейската столица, която е най-застрашена от земетресения, смятат много сеизмолози. Със стотици уязвими стари сгради, страдащи от десетилетия пренебрегване, много жители живеят в страх за живота си. Местните власти разпространяват специални комплекти за оцеляване след земетресение, съдържащи вода, свирки, превръзки, маски и радио. Една от най-уязвимите сгради в румънския град е била построена през 1934 г. (виж на снимката) Ако има земетресение с магнитуд 6.0 или по-високо по скалата на Рихтер, тези апартаменти почти сигурно ще се срутят, оценяват експертите.
 

Стотици подобни сгради с висок риск са пръснати из столицата на Румъния. Консултативната неправителствена организация за планиране и развитие на географа Богдан Судиту, „Make Better“, е разработила онлайн карта на града с червени точки, идентифициращи най-уязвимите от земетресения обекти. Някои са изоставени, други са обитавани, но всички са изключително опасни. Според Судиту, повече от 8 000 души живеят в 317 сгради, които са определени като високорискови, така че, ако има земетресение, подобно на това от 4 март 1977 г., броят на жертвите може да бъде от 8 000 нагоре. С течение на времето загрижените собственици и наематели се чувстват все по-несигурни и безсилни. Разходите за консолидация могат да достигнат милиарди евро, които една от най-бедните нации в Европа не може да си позволи, пише „Euronews“. Липса на ресурси, бюрократични забавяния, политически борби, обвинения в корупция и сложни правни въпроси поддържат ситуацията в застой.
 
 
Министерството на развитието и отхвърлило искането на „Make Better“ да бъде обсъдена ситуацията. В кметството на Букурещ, Едмонд Никулуска, новоназначеният директор на администрацията на високорисковите сгради, е казал, че активно обсъждат решения с правителството, Европейския съюз и международните банки. Той е допълнил, че току-що са започнали 15 нови проекта за консолидация, съвместно с Националния институт за наследство, с Техническия университет, с Ордена на архитектите и други експерти. Без да се виждат ефективни краткосрочни решения, тревожните очи се обръщат към Националния сеизмичен институт. Тук експертите наблюдават сеизмичната активност с данни в реално време от осем обсерватории в цялата страна. Никой не може да предвиди кога следващото голямо земетресение ще удари Букурещ, но последствията могат да бъдат моделирани чрез специален софтуер.
Съзнавайки уязвимостта на Букурещ, пожарникарите, спасителите за първа помощ и доброволците се обучават да бъдат готови, като са обучени и 20 кучета за търсене на оцелели хора под развалините.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини