Сподели

Търсене на имоти

„Икономическо убежище“: Енергийните мигранти са посрещнати топло в Южна Европа

Софтуерният разработчик Виктор Варламов е само един от н.нар. „енергийни мигранти“, който се е установил със семейството си на слънчев испански остров, след като перспективата за високи сметки за отопление през зимата са го накарали да напусне дома си в Полша. Той не е единственият в преследването на по-топъл и по-евтин начин на живот, тъй като туристическите бордове в Южна Европа се възползваха от кризата с разходите за живот, за да рекламират ползите от зимуването в чужбина на живеещите в по-северните страни. 50-годишният Вармалов е коментирал пред медиите, че икономическата криза и най-вече военното положение са го тласнали към решението да се премести. Нахлуването на Русия в Украйна през февруари доведе до рекордни нива на някои енергийни цени през август и въпреки понижението, вероятно, ще останат високи, водейки до болезнени нива на инфлация. Преди да напусне Гданск, където живее от 2016 г., Вармалов е изчислил, че може да спести 250 евро от наем всеки месец и да плаща 140 евро за всичките си комунални услуги и интернет, вместо 200 евро само за електричество в Полша. Той определя живота си на испанския остров като „по-добър от очакваното“.
 
Регионалното правителство на Канарските острови, където средната зимна температура е 20 градуса по Целзий, стартира кампания в социалните медии през септември, за да привлече дистанционни работници и пенсионери от страни като Великобритания, Германия и Швеция. Регионалният ръководител на туризма, Яиза Кастиля е коментирала, че зимата ще бъде сезон на голяма икономическа несигурност в Европа, но целта е ситуацията на Канарските острови да бъде различна, описвайки ги като „икономическо убежище“. Други страни от Южна Европа също виждат потенциал. Гръцкият министър на туризма посети Австрия и северноевропейски страни през септември, за да "превърне тази огромна енергийна криза, измъчваща Европа, във възможност". Бордът по туризъм на Португалия също проведе подобна кампания, съобщавайки, че очакванията за зимните туристи от Северна Европа са „много положителни“. Данните, събрани за „Reuters“ от търсачката за жилища под наем „HomeToGo“, показват, че в сравнение с миналата година, търсенията от страни като Великобритания, Германия и Нидерландия са се увеличили съответно с 36%, 13% и 3% за зимни квартири в Испания, Гърция и Португалия.
 
Габриел Ескарер, главен изпълнителен директор на испанската хотелска верига „Melia“, е коментирал, че има много резервации за апартаменти за два или три месеца тази зима на Канарските острови, със забележимо присъствие на скандинавски посетители. От „Airbnb“ пък са допълнили, че търсенията за зимни престои в Южна Европа са се утроили между април и юни. Сред училищата, които записват повече ученици от чужбина, немското училище в Гран Канария е получило 40 заявления от чуждестранни ученици тази година, което според него е повече в сравнение с предишни години, без да дава точни цифри. От „Repeople“, коуъркинг асоциация на Канарските острови, са съобщили, че всичко при тях е било напълно резервирана за ноември и на 80% за останалата част от зимата. За мнозинството от северноевропейците обаче пътуването на юг е просто мечта, защото нарастващите разходи за живот не им позволяват лукса да пътуват. Вместо това те се запасяват със стоки като завивки, печки за бавно готвене и електрически одеяла, показват данните за продажбите на дребно във Великобритания. Други обаче са решили да се преместят за постоянно. Наташа Калдейрас от Кент, Южна Англия и семейството й се местят точно преди Коледа в родината на съпруга й – Португалия, като са отбелязали, че цените на енергията са стимул за тази стъпка - около 200 паунда на месец и повече.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини