Сподели

Търсене на имоти

Искате ваканционен имот във Франция? Пригответе се за повече данъци!

Реформите, въведени от френския президент Еманюел Макрон, засягат осезателно данъците, които трябва да плащат собствениците на ваканционни имоти в страната. Всяка година тяхната стойност се качва почти двойно, информира електронното издание www.thelocal.fr. Целта е да се намалят краткосрочните наеми, които нарушават баланса в жилищния пазар и увеличават разходите за постоянно пребиваващи лица.
 

Изменението в националния бюджет за 2017г. е влязло в сила първо в Париж, а след това градските съвети в цяла Франция са започнали да прилагат нововъведените данъчни ставки за собствениците на т.нар. втори дом. Законово определеният лимит на увеличението е до 60% от данъчната основа във всяка община. Ница, Сен Жан де Луз и Бордо са сред най-отличителните имена на градовете, където вече се плаща много повече за притежаване на ваканционен имот. Именно Бордо е първопричината за направените законодателни промени, тъй като редовно градът се изправя пред невъзможността да предостави квартири на около хиляди студенти, заради монопола на краткосрочните наеми. Идеята е собствениците на такъв тип жилища да започнат да ги отдават дългосрочно, да не използват платформи като Airbnb или да ги продават.

Френският финансов всекидневник "Les Echos" определи закона като "неустоим" за местните съвети, като се позова на факта, че кметове, обвързани с плащания в брой, ще се възползват пълноценно от това законодателство. Според изданието, промените са „добре дошли“ и за общинските служители, особено след като Макрон обяви, че ще бъдат премахнати данъците за техните недвижими имоти.
Френският национален статистически институт INSEE съобщава, че във Франция има 3,4 милиона втори домове, което е 1/10 от всички жилищни единици. Само в Париж ваканционните имоти са около 110 000. Според вестник "Таймс", около 200 000 британци имат основни домове са във Франция, а не „втори“, така че новите данъчни тежести няма да ги засегнат.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини