Сподели

Търсене на имоти

Как да (не) оферираме цена при покупката на имот?

Бъдете абстрактни, колкото по-информиран е вашият брокер за вашите финанси, толкова по-висока цена е вероятно да договори за имота, смятат специалисти

Как да оферираме цена при покупката на имотПокупката на недвижим имот става все по-сложна и трудоемка. Милиони купувачи по света избират да прехвърлят работата по проучване на пазара и преговори между страните на специалисти като брокерите на имоти, за да улеснят своя избор и да направят целия процес по-лек.

Работа и комуникацията с брокера обаче са също специфични и е добре да имаме предвид някои фактори, които биха помогнали за успешната сделка.

Тези специфики са особено съществени, що се отнася до цената, която сме готови да платим и тази, която искаме и смятаме, че можем да постигнем.

За крайната цена от значение е и начинът, по който представяме началната офертна цена и как наддаваме.

Особено при по-конкурентен пазар или видове имоти, за чиято покупка има голям интерес, всички тези фактори са от решаващо значение за сумата, с която ще се разделим, за да придобием имота.

Специалистите припомнят, че купувачът не трябва да оставя изцяло процеса до сключването на сделка на брокера. Той трябва активно да участва и да управлява подготовката, проучването и преговорите, като брокерът просто представлява страната на купувача, действа, и взима решения от негово име.

Не е трудно да се влюбите в даден имот и да се озовете в ситуация, в която се конкурирате с друг купувач, въпреки че предвид настоящия климат на пазара на бих го препоръчал, казва Джеймс Грийнууд от британската Stacks Property Search & Acquisition.

Той съветва, че ако купувачът предполага, че за даден имот има по-голям интерес, то препоръчително е да не започваме с офертата първи.

Това просто би помогнало на цената да се покачи по-бързо и офертната цена може да започне от по-високи нива, обяснява той.

Кажете на брокера си още в началото, че се интересувате, но не сте готов да бъдете въвлечен в конкуренцията. След това просто изчакайте и не бързайте, съветва Грийнууд.

Наред с това обаче не спирайте да търсите и други имоти и известете вашия брокер за това. Същевременно обаче се опитайте да направите впечатление на надежден купувач, било то защото имате пари в кеш, имате осигурено ипотечно финансиране или поради каквато и да било причина, която ви прави атрактивен купувач.

Може да се окаже, че другите купувачи не са толкова атрактивни, колкото вашият брокер ги представя, или толкова атрактивни, колкото вас, и везните може да се наклонят във ваша полза.

Наред с това той съветва да не се представя на брокера в детайли сумата, която можете да си позволите.

„Кажете му към какъв ценови диапазон се стремите, но не и детайлна разбивка на вашите финанси“, казва той.

Колкото по-информиран е брокерът за вашите финанси, толкова по-добре ще знае колко по-голяма цена и комисиона за себе си може да постигне чрез вашата покупка.

„Бъдете неконкретни. Брокерите винаги предполагат, че можете да си позволите повече, отколкото казвате.“

Той съветва офертната цена да се установи на базата на това какво купувачът може да си позволи и това, което той смята, че струва, а не въз основа на цената, която той смята, че ще му е нужна, за да се сдобие с имота.

Източник: www.investor.bg


Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини