Сподели

Търсене на имоти

Китайски купувачи на имоти в чужбина носят пари в куфари, заобикаляйки ограниченията на властите

Китайските купувачи на недвижими имоти са едни от най-забележимите участници на световния пазар, заради потока на инвестиции от Китай скочиха цените на обектите в много страни. Както в чужбина, така и на територията на Китай хората масово купуват имоти с инвестиционна цел, във връзка с което местните власти предприемат мерки по сдържане на имотния пазар и изтичане на капитали от страната. Тези мерки, обаче, се оказаха недотам ефективни както се очакваше, предава The National.


Интервюирайки няколко китайски инвеститори, журналистите разбраха, че властите не са успели да ограничат китайския «апетит» за недвижими имоти в чужбина. Повечето инвеститори изказаха мнението, че «недвижимите имоти все още работят», съответно, те нямат намерение да се отказват от този тип инвестиционни активи. Ограничителните мерки само усложниха процеса по покупко-продажба на недвижими имоти в чужбина, споделят респондентите.
 
В качеството на пример изданието споделя историята на 61-годишния шанхайски ресторантьор Дейвид Ху, който имал намерение да инвестира в недвижими имоти в Австралия, заобикаляйки закона за ограничаване оттока на чуждестранна валута от Китай. Дейвид Ху разказа пред журналисти, че ще трябва да носи парите за покупка на имот в Австралия направо в куфар, за да избегне банкови преводи и обмяна на валута в Китай.
 
За да сключи сделка, на Дейвид Ху ще му трябват близо $66 000, при това в Китай има ограничение: жителите могат да купуват валута в размер на максимум $50 000 годишно. На китайците се разрешава да харчат, но не и да инвестират валута. В тази връзка, китайските инвеститори са принудени да прибягват до различни трикове: да използват квотите на приятели или да обменят парите в чужбина. Това, обаче, ги грози с евентуални глоби – за внасяне на недекларирани парични средства както в Китай, така и в чужбина.
 
Припомняме, по-рано Domaza съобщи, че на пазара на недвижими имоти в Лондон бе финализирана най-скъпата сделка в историята на местните небостъргачи. Емблематичната сграда «Рацията» бе продадена за рекордните 13 млрд. паунда. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини