Сподели

Търсене на имоти

Оптимално използване на слънчевата енергия за постигане енергийна ефективност на сградите

Постигането на енергийна ефективност на сградите е само едно от полаганите в световен мащаб усилия за справяне с климатичните промени и намаляване на парниковите емисиии. Цялостната енергийноефективна концепция по отношение на сградния фонд е насочена към съобразяване на архитектурното проектиране и строително изпълнение на сградите с особеностите на съответните климатични условия и респективно - към осигуряване на целогодишен отимален комфорт в сградите чрез минимално използване на спомагателни енергийни източници. В тази връзка и в съответствие с биоклиматичните принципи, оптималното използване на слънчевата енергия, освен че значително намалява разходите за потребление, активно съдейства и за подобряване на здравословния живот в помещенията и сградите.
 
Най-често прилаганите в архитектурната и строителна практика активни биоклиматични елементи за насочване и улавяне на слънчевата енергия са механичните и електрически системи. Първите включват широко използваните слънчеви колектори, които служат за топлинна енергия, а вторите - фотоволтаичните панели, служещи за производство на електрическа енергия. В стремежа за ограничаване влянието на климатичните промени и намаляване на парниковите емисиии, архитектите и строителите, обаче, проявяват все по-голям интерес към прилагането на пасивни елементи за използване на слънчевата енергия, т.е., елементи, оптимално използващи изложението на помещенията в сградите и на естественото движение на въздуха и топлината в тях за пряко или непряко слънчево улавяне и за поддържане на комфортни температури.
 
Подобен пасивен елемент за пряко улавяне на слънчевата светлина е изграждането на стъклени южно изложени стени на сградите. Икономията на енергия, която може да се постигне при 60-процентно остъкляване на сграда с южно изложение е в диапазона 15%-40%. Удачен елемент за непряко слънчево улавяне са т.н. „енергийни складове“, за каквито например, могат да служат впечатляващите и с архитектурна атрактивност атриуми. Не без значение за енергийната ефективност на сградите е и осигуряването на добра вентилация, която да минимизира използването на климатични инсталации през летния сезон. Всъщност, за постигането на оптимална енергийна ефективност на сградите способстват, както правилното им проектиране, така и познаването и използването на подходящи технологии и материали в техния дизайн и структурни елементи.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини