Сподели

Търсене на имоти

Съвети на инвеститора Уорън Бъфет за покупката на жилище

Покупката на жилище представлява ценен актив за хора, планиращи постоянно или дългосрочно установяване на определено мястo, съветва един от най-богатите хора в света -  инвеститорът Уорън Бъфет, в интервю пред CNBC.

Според Бъфет, който е основател и изпълнителен директор на „Бъркшър Хатауей“ и е считан за най-великия инвеститор в историята на модерните финансови пазари, покупката на собствен недвижин имот е разумно решение за всеки, който знае, че ще живее в дадено населено място за дълъг период от време, особено ако има и семейство. Този съвет е част от ключовите стратегии на Уорън Бъфет, на които дължи изключителния си успех в бизнеса.
 
30-годишните ипотечни кредити са основателна предпоставка и добра възможност за покупката на жилище.

Това съветва великият инвеститор и припомня, че самият той през 1971 г. се е възползвал от такава възможност за покупката на ваканционен имот в Лагуна Бийч, Калифорния. Имотът, който днес се продава за 11 млн. долара, Бъфет закупува само за 150 000 долара, като към наличната сума от 30 000 долара, добавя ипотечен заем от Great Western Savings and Loans в размер на 120 000 долара - единствения ипотечен заем, изтеглен в живота му. Инвеститорът, който днес, по данни на Bloomberg, притежава 79 млрд. долара и е вторият най-богат човек в света, заявява че, за разлика от луксозния ваканционен имот, никога не би се разделил с основното си жилище, съставено от 6 спални и 7 бани, и закупено в далечната 1958 г. за 31 500 долара.
 
Главното правило на инвестирането

Главното правило на инвестирането е да не се губят пари, счита инвеститорът с ненадминат нюх към най-добрите сделки и затова съветва: „Внимавайте с инвестициите!“. В тази връзка е и второто важно правило на  преуспелия инвеститор: „Никога не правете дългове, ако след това не можете да спечелите от тях!“.
Сред безценните бизнес съвети на Уорън Бъфет в т.ч. и по отношение покупката на жилище са също:
 
  • контролирайте импулсивните покупки;
  • ограничете сумата на заема;
  • изплатете дълговете (ипотечните кредити);
  • не бъдете зависими само от един приход;
  • спестете пари, които да използвате за инвесиране;
  • изяснявайте внимателно условията на всяка сделка.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини