Сподели

Търсене на имоти

Трета международна конференция за предизвикателствата пред кохезионната политика

Третата международна конференция „Предизвикателствата пред кохезионната политика 2014-2020. Гъвкав Европейски бюджет и финансови инструменти в подкрепа на строителния сектор“ е проведена на 20.07.2017 г., информира официалният сайт на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Конференцията е организирана от Камарата на строителите в България и вестник „Строител“ под патронажа на председателя на Комисията по регионално развитие на Европейския парламент Искра Михайлова, като във форума са участвали също заместник-председателят на ЕК с ресор „Работни места, растеж, развитие и конкурентоспособност“ Юрки Катайнен, вицепрезидентът на ЕИБ Вазил Худак, новоизбраният президент на FIEC Киетил Тонинг, и др. От българска страна участие в Конференцията са взели вицепремиерът Томислав Дончев, министрите на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков, на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, на българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова, кметът на София Йорданка Фандъкова, представители на браншови организации в сектор „Строителство“ и др.
 
 Възможностите за финансиране на стратегически проекти в строителния сектор са били във фокуса на дискусиите на тазгодишната международна конференция за перспективите и предизвикателствата пред изпълнението на кохезионната политика на ЕС до 2020 г. и след това. Действащите през настоящия програмен период финансови инструменти имат ключово значение за публичния сектор и бизнеса в страната, като предоставят възможност на повече български градове за икономическо развитие и социална привлекателност чрез подобрени градска среда и условия за живот, и за  постигане на глобалната политика за развитие на устойчиви и интелигентни градове, е подчертал министър Николай Нанков по време на Конференцията. Заложеният ресурс за финансови инструменти по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 е в размер на 375 млн.лева, като до края на годината се очаква да заработят трите фонда за градско развитие - по един за Северна и Южна България и един за София, които ще финансират проекти на общините и бизнеса, а публично-частните партньорства ще са приоритетни.
 
Във връзка с очакваното преминаване през следващия програмен период на европейското финансиране от гранатово, т.е., предоставящо безвъзмезден финансов ресурс на публични организации, към финансиране чрез финансови инструменти, след 2020г. все повече ще се говори за „рециклирани пари“,т.е. средства, които се ползват повече от веднъж, на база реинвестиции и движат икономиката по-дълго от безвъзмездната финансова помощ, е подчертал министър Нанков. За адаптирането към новите условия България има натрупан положителен опит в реализирането на проекти с висока добавена стойност чрез финансови инструменти. Реализираните инвестиции в рамките на инициативата „Джесика“ в градовете София, Пловдив, Русе, Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен, са на стойност над 250 млн. лв., от които безвъзмездната финансова помощ е само 64 млн. лв. а останалите -  частен ресурс, като са изпълнени успешни проекти в здравната, образователната, социалната и бизнес инфраструктура. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини