Сподели

Търсене на имоти

Учени изследват защо гледката през прозореца на небостъргачите предизвиква депресия

Съвременните мегаполиси растат не само надлъж и нашир, но и нагоре: все повече хора започват да живеят и работят във високи сгради. Специалистите от Университета  Бат и Екзитър (Universities of Bath and Exeter) вече се заеха с изследване на психоемоционалното влияние на тези промени – по техни данни, пребиваването на последните етажи на високите сгради и дори гледката през прозореца често, на подсъзнателно ниво, предизвикват у хората страх, депресия и други негативни емоции. Учените заявиха, че този феномен е малко изследван, затова са отпуснали близо $9 млн. за изучаване на въпроса.
 
Алекс Павич, професор в Университета Бат и Екзитър: «Към днешна дата почти няма направени изследвания как колебанията на високите сгради влияят върху хората. В хода на изследването ние ще обърнем внимание и на околната среда, и на психологията, и на физиологията. Ефектът от пребиваване във високи сгради, който изпитват някои хора, вече получи неофициално название – «Синдром на болезнената атмосфера».
 
Небостъргачите в действителност се подлагат на влияние на околната среда, заради минаваща под тях линия на метрото, извършване на строителни дейности и обстановката наоколо като цяло. Не е тайна, че небостъргачите малко се люлеят, което се забелязва особено при сградите от 1970 година. При тях конструкциите не смекчават колебанията, затова „Синдромът на болезнената атмосфера» се усилва.
 
Учените сравняват ефекта на небостъргачите с морска болест. Техните първи изследвания засега не дават ясни отговори. Предполага се, че наличието или липсата у човека на страх при работа или живеене на последните етажи на небостъргачите са ситуативни: например, по време на концерт хората получават вибрации, които са различни от тези, които биха изпитали в операционната зала.
 
Със своето изследване учените искат да отговорят на въпроса кои колебания на небостъргачите са допустими за хората, за да може в бъдеще, при строеж на високи сгради, технологиите да бъдат усъвършенствани, а хората да престанат да изпитват дискомфорт от пребиваване в тях.

Кой етаж да изберем?

 
Припомняме, че в предходните си изследвания учените доказаха, че етажността влияе върху здравето на човека. В хода на проучванията те установиха, че човек се чувства най-комфортно на ниво 1-3 етажи, но огромно значение има околната среда – с цел избягване негативно въздействие върху здравето, първият етаж се препоръчва само, ако автомобилният път се намира най-малко на 200 метра от сградата.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини