Сподели

Търсене на имоти

Български градове получават субсидии за подобряване на жизнената среда

Най-големите десет общини в България – Столична, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Русе, Видин, Плевен и Благоевград, разпределени в 4 градски клъстера, ще имат достъп до над 1 милиард лева, за да подобрят жизнената си среда по новата програма „Развитие на регионите 2021 – 2027 г.“. Парите са отделени в Приоритет 1 - „Интегрирано градско развитие“ и ще бъдат разпределени поетапно през следващите години. 850 милиона лева са осигурени от Европейския фонд за регионално развитие, а останалата сума е национално съфинансиране.
 
Разпределението на ресурсите ще става на състезателен принцип, информират от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), като по-активните общини ще могат да усвоят и по-голям дял от определения за клъстера бюджет. Отделните градове ще могат да обединяват усилията си при кандидатстване и изпълнение на проектите, като има само две задължителни условия, с които трябва да се съобразят, за да получат финансиране:
 
1. Предвидените за прилагане мерки да бъдат описани в плановете за интегрирано развитие, разработени от общинските администрации, а при предлагането на проектите да бъде спазен подходът „отдолу-нагоре“.
 
2. Проектите за финансиране за пътна инфраструктура, образование, здравеопазване, социална политика и култура, да съответстват на картите за нуждите в съответния сектор, изготвени от държавните органи и също да са отразени в плановете за интегрирано развитие.
 
Освен това обаче се изисква и предложенията да са минали през обществено обсъждане и да са получили подкрепата на местните жители. Всяка от общините сама ще решава с какви проекти да кандидатства, като от МРРБ поясняват, че ресурсът във всеки от клъстерите е достатъчен да покрие много дейности за подобряване на градското развитие. Допустими за финансиране до 2050 г. остават и мерките за саниране на сградния фонд, в това число изграждане на системи за отопление и климатизация, интегрирани инсталации за възобновяема енергия на място, оборудване за съхранение на енергията, укрепване на конструкцията на имотите, както и изграждане на зарядни станции за електромобили.
 
През новия програмен период ще продължат да се финансират и проекти за изграждане на зелена градска инфраструктура, и повишаване сигурността в обществените пространства - зони за отдих и зелени площи, междублокови пространства, квартали или специфични територии с неблагоприятни социално-икономически характеристики. Проектите за изграждане и обновяване на образователната инфраструктура за предучилищно, училищно и висше образование, както и на здравната и социална инфраструктура, също попадат в обсега на програмата.
 
Приоритетно ще се подпомагат мерки с пряк принос към Плана за действие за изпълнение на Стратегията на ЕС за Дунавския регион. Те трябва да са насочени към подобряване на регионалната трансгранична инфраструктура и достъпа до селските райони, чрез изграждане и подобряване на второкласни и третокласни пътища, към насърчаване на туризма, развитие на програмата „Интелигентна дестинация „Дунав“,  насърчаване на културното наследство в региона и утвърждаване на концепцията за зелена инфраструктура.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини