Сподели

Търсене на имоти

Експертите: луксозните имоти вече не са само локация

Прието е да се смята, че задължителният атрибут на луксозния имот е неговата топ-локация. Съвременната тенденция, обаче, говори точно обратното: все по-малко купувачи на елитни имоти търсят обекти, разположени в елитни райони, както и по-малко са строителните компании, които търсят парцели за строеж в такива райони. Лондонският Southbank е направил собствено проучване, в което тази тенденция се отразява повсеместно.
 
Оказа се, че съвременните купувачи на имоти от премиум сегмента търсят много повече от елитен район. За тях е по-приоритетна инфраструктурата на жилищния комплекс, отколкото идеалната локация. Ако комплексът разполага с елитни ресторанти и магазини, басейни, СПА салони, има интересна архитектура и е напълно комфортен за живеене, то купувачът е по-склонен да се съгласи дори на малко познат район.
 
Това се случва заради ограничеността на предложенията и възможностите за строителство в престижните райони, смятат експерти. Има, обаче, и още една основополагаща причина за тази тенденция – днешният купувач от премиум сегмента иска да получи пълен пакет услуги и предимства накуп, него вече не го интересува «престижният» адрес.
 
Основните предимства, които са търсени днес от купувачите и които трябва да вземат под внимание строителните фирми, са:
  • богата инфраструктура – както показва практиката, този тип клиенти са доста ограничени откъм време, затова си струва на територията на жилищния комплекс да бъдат ситуирани максимално количество услуги;
  • Разнообразие от архитектурни възможности – инвеститорите искат дори след време имотът да си остане актуален и атрактивен за бъдещи купувачи.
 
В повечето големи градове в Европа въпросът с транспорта фактически не е актуален, затова специалистите препоръчват на строителните фирми и купувачите да се концентрират върху възможностите на имота, а не върху неговата отдалеченост от елитните райони. Например, недвижим имот с богат набор от услуги няма как да бъде разположен в сърцето на британските градове като Челси, защото там повечето сгради се смятат за исторически или с архитектурно значение. Всичко това налага ограничения за строителните компании, а след това и за собствениците.
 
Припомняме, по-рано Domaza съобщи какви имоти предпочитат да купуват «милениалите» ─ младите купувачи на имоти, родени след 1981 година. Оказва се, че за повечето от тях е важна инфраструктурата и близостта до зони за отдих и развлечения, макар че нямат нищо против да си купят и екзотичен имот. Освен това, в едно друго изследване стана дума за това, че 56% от съвременните «милениали» в САЩ купуват имоти, в частност, с инвестиционни цели. 

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини