Сподели

Търсене на имоти

Защо половината от недвижимите имоти в Китай са собственост на жени?

Жените съставляват около половината от всички собственици на жилища в Китай през 2021 г., сочи проучване, проведено от онлайн агенция за имоти „Beike Zhaofang“. За сравнение, през 2017 г. те са били 45,5%, а през миналата - 48,6%. Резултатите показват, че дамите са плащали средно по 4,7 милиона юана (744 073 щатски долара) за апартаменти в градовете от първо ниво. В Китай има близо 400 милиона жени потребители на възраст 20-60 години, които контролират разходите за потребление до 10 трилиона юана годишно. Според експертите, тяхното поведение на пазара за жилища ще предложи водеща тенденция и ще донесе нови възможности за индустрията.
 
Проучването хвърля светлина върху редица тенденции: включително по-голямо желание сред китайските жени да притежават собствен дом преди брака; притежаването на имот, което им дава по-голямо чувство за сигурност при евентуално разтрогване на брак; желание да споделят разходите за закупуване на жилище с другите си половинки; а също и отказ да живеят под наем при сключване на брак. Анкета, проведена сред 2000 дами на възраст между 20 и 40 години с месечни доходи от 3000 до 24 000 юана, показва, че по-младите жени имат по-голямо желание да притежават свой дом докато все още са необвързани. Около 60 % от анкетираните са казали, че биха поделили разходите за закупуване на апартамент с половинката си. Трима от всеки 10 респонденти са споделили, че не биха приели да живеят в жилище под наем, след като се оженят.
 
Около 54,8% от анкетираните жени са закупили жилища в Шенжен – най-скъпият пазар на имоти в континентален Китай със средна цена на недвижимите имоти от 53 000 юана на кв.м. Чанша, където средните цени на жилищата възлизат на 10 500 юана на кв.м, отчита най-висок процент жени-собственици – 55% от общия брой. Проучването е установило още, че 76% от респондентите с месечен доход от 15 000 юана или повече, вече притежават жилище. В градовете от първо ниво като Пекин, Шанхай, Шенжен и Гуанджоу жените купуват апартаменти със средна квадратура от 79,8 кв.м за около 4,7 милиона юана. В градовете от второ и по-ниско ниво като Далиан, Ксиаман и Хуейджоу жените са инвестирали средно около 1,5 милиона юана за апартаменти от 88,3 кв.м. Експерти на компанията-анализатор са коментирали, че цените и качеството са били основните притеснения за по-възрастните жени-купувачи, докато ипотечното кредитиране е било първостепенен въпрос за по-младите.
 
Около 70% от респондентите, които са единствено дете в семейството, са споделили, че вече притежават дом, финансиран до голяма степен или изцяло от родителите им. Наличието на метростанция или обществен транспорт наблизо е бил основен приоритет, следван от супермаркети, училища, болници и търговски центрове. Броят на жените, които наемат жилища, също се е увеличил от 42,6% преди 5 години до 44,6% през 2021 г., предава „South China Morning Post“. В градовете от първо ниво те са плащали наем от средно 5 683 юана на месец, в сравнение с 2 386 юана на месец в новите градове от първо ниво и 1 972 юана в градовете от второ или по-ниско ниво.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини