Сподели

Търсене на имоти

Земеделските земи в Източна Европа се превърнаха в инструмент за спекулации

Европейската комисия по земеделие и развитие на селските райони към Европарламента е загрижена за нов проблем, който от ден на ден става все по-актуален: инвеститорите започнаха масово да разглеждат земеделските земи през призмата на инвестиции, в резултат на което страдат обикновените фермери. Особено остро стои проблемът в страните от Източна Европа, попадащи под обща селскостопанска законодателна база ЕС (CAP) и проблемът в бъдеще ще става по-мащабен, предава Deutsche Welle.
 
Създалата се ситуация разясни депутатът в Европарламента и представител на българския комитет, Владимир Уручев. По негови думи тенденцията към изкупуване на земеделски земи от страна на инвеститори се наблюдава от 2008 година, когато започна световната финансова криза. В резултат от нея цените на земеделските земи рязко спаднаха, а европейските субсидии на такъв тип парцели, насочени за поддръжка на фермерите, в действителност се използват от инвеститорите като инструмент за извличане на изгода.
 
Владимир Уручев: «Земята стана евтина за инвестиции, а европейската програма за субсидиране, CAP, допринесе големите компании да започнат масово изкупуване на земеделски земи. В резултат на това страдат фермерите».
 
Наличието на проблем потвърждават и българските брокери на недвижими имоти. Неназован източник цитира пред журналисти статистика, според която в ръцете на няколко компании се намират близо два милиона земеделски земи в България – това е половината от всички подобни парцели на територията на страната.
 
Стефан Петров, фермер от България: «Българските фермери до голяма степен са изместени. Ние не можем да работим при равни условия с основните оператори. Заради спекулациите със земята цените скочиха. Освен това останаха не толкова много свободни земеделски земи».
 

В Румъния също има тенденция инвеститори да изкупуват земеделски земи. Този проблем е коментирал дори президентът на страната, Клаус Йоханис. По думите му в Румъния близо 30% от всички земеделски земи са собственост на чужденци, при това има оператор, който притежава 650 000 декара земя. Според него е необходимо да се предприемат всички необходими мерки за сдържане на потока от подобни инвестиции.
 
Припомняме, че програмата за субсидиране CAP в ЕС беше предложена в качеството на реформа за осигуряване на трайно развитие на земеделския сектор. Обаче запознати със ситуацията фермери отбелязват, че тя не е донесла особени изменения. Подобни субсидии осигуряват за всеки хектар земя помощи в размер на €150-190 хиляди, което при наличие на големи парцели дава на инвеститорите милионни печалби. Освен това, експерти съобщават, че подобни спекулации са изгодни за едрите оператори, защото те получават толкова помощ от държавата, че дори не се нуждаят от кредити за покупка на земи.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини