Сподели

Търсене на имоти

Идва ли краят на небостъргачите?

Собствениците на търговски и офис пространства в цяла Европа се подготвят за продължителни последствия от коронавируса, съобщава изданието voanews.com. Въпреки твърденията, че офисите ще останат също толкова важни след пандемията, както и преди нея, корпоративните директори започват да преосмислят нуждите си от офис пространство, след като много служители казват, че биха предпочели да продължат да работят до голяма степен от дома си. Икономистите твърдят, че COVID-19 може да постави началото на революция в работните практики, което би могло да създаде проблеми за пенсионните фондове с инвестиции от милиарди долари в търговски имоти, разглеждани преди пандемията като сигурен дългосрочен залог.
 

Офиси и търговски недвижими имоти в Европа

 
Експертите по недвижими имоти в Лондон казват, че промените в работните практики ще представляват най-радикалната промяна за пазара на търговски имоти през последните половин век, като очакваният спад е от 20-30%. Те добавят, че търсенето на офис площи във финансовия квартал на британската столица се очаква да спадне значително. Те прогнозират, че до скоро предпочитаните небостъргачи ще „излязат от играта“, като вместо това ще се търсят самостоятелни сгради, които са по-лесни за управление при криза на общественото здравеопазване. Главният изпълнителен директор на „Barclays Bank“, Джес Стейли е коментирал за BBC, че идеята за допускането на 7000 души в една сграда може да се окаже минало и ще бъде намерен начини за работа при по-голяма дистанция за много по-дълъг период от време. „Barclays“ вече изследва възможностите за преместване на големи водещи структури, които да използват клоновете си за търговия на дребно като работни центрове за служителите в корпоративното управление, когато им се налага да провеждат срещи лице в лице. В цяла Западна Европа по-малко от половината наематели плащат наемите си навреме. Хотелите са особено засегнати от пандемията, а заетостта им е паднала до 15%. Това, което е още по-притеснително както за инвеститорите, така и за наемателите е, че пълният размер на пораженията за бизнеса и икономиката, все още е неясен, коментирал е Саймън Рубинсън от британската кралска институция „Chartered Surveyors“.
 

По-различна ли е ситуацията на пазара за недвижими имоти в САЩ и други страни извън Европа?
 

В световен мащаб, милиони наематели и не само във финансови райони, са изпаднали в невъзможност да плащат наемите си или забавят плащанията, оставяйки собствениците със значителни загуби. Същият спад на търговската собственост се наблюдава и извън Европа. Данни на изследователската фирма „Remit Consulting“ сочат, че в САЩ плащанията на наемите за търговски и офис пространства са намалели наполовина.
През миналия месец експерти от компанията са съобщили, че трансакциите през второто тримесечие на 2020 г. са спаднали с 68% в сравнение с 2019 г. за всички типове имоти. Според тях, пазарът е парализиран, тъй като стойността на активите вече е неясна и много инвеститори чакат в кулоарите, за да видят как ще се развият нещата. Миналата седмица Световната банка оповести, че финансовата криза през 2008 г. е намалила стойността на глобалните пенсионни активи с 23%, а след пандемията от COVID-19 се очаква величината да бъде по-висока.
 
Австралия среща същия проблем, когато става въпрос за наеми и парализиран пазар на търговска собственост. „С много наематели, които не могат да плащат наем, а свободните работни места нарастват, много собственици избраха да изчакат и да видят, преди да вземат бързи решения, водещи до спад на инвестиционната активност“ съобщила е Ванеса Радер, ръководител на научните изследвания в „Ray White Commercial“. Краткосрочните загуби и вероятните промени, които ще сполетят пазара на търговска собственост, представляват голяма заплаха за пенсионните фондове и други дългосрочни инвестиции, освен всички останали икономически неволи, предизвикани от пандемията., твърдят експертите. С намаляването на доходността от държавните облигации след финансовия срив през 2008г., институционалните инвеститори все повече се насочват към пазара на търговски имоти, инвестирайки в хотели, търговски центрове и офис сгради, като им отчитат средна възвръщаемост от 7%.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини