Сподели

Търсене на имоти

Colombo Port City: Нов Дубай или китайски анклав?

„Икономически промени в играта“ е начинът, по който официални лица описват Colombo Port City - лъскав мегаполис, издигащ се от водата по крайбрежието на столицата на Шри Ланка. В непосредствена близост до озеленения бизнес район на Коломбо, огромната площ от пясък, извлечен от морето, се превръща във високотехнологичен град, който ще бъде домакин на офшорен международен финансов център, жилищни райони и яхтено пристанище. Някои икономисти смятат, че тази рекултивирана земя ще даде шанс на Шри Ланка да преначертае икономическата карта и да изгради град от световна класа и функционалност, конкурентен на Дубай или Сингапур. Но критиците се съмняват колко голяма ще бъде тази промяна. Като начало, за да възстанови 665 акра нова земя, страната се е нуждаела от „China Harbour Engineering Company“ (CHEC), която е инвестирала 1,4 милиарда долара, а в замяна е получила 43% от нея на 99-годишен лизинг.
 

 
След няколко години драгиране, строителната дейност набира скорост и новият град се оформя, пише BBC. Длъжностните лица смятат, че ще отнеме около 25 години за завършване на проекта, който е първият по рода си в Южна Азия. Предвижда се площите да бъдат отдадени под наем на мултинационални фирми, банки и други компании. Правителството може също да наложи такса върху техните приходи. Очаква се около 80 000 души да живеят в новия град, който ще предлага данъчни ваканции за тези, които инвестират и правят бизнес там. Всички трансакции в специалната икономическа зона, включително заплатите, ще бъдат в щатски долари. Притесненията относно схемата обаче са многобройни и включват въздействието на проект с такъв размер върху околната среда. Според други, един потенциален негатив около пристанищния град е фактът, че има много солидни данъчни ваканции, вградени в неговия закон, достигащи до 40 години за някои инвеститори. Данъчният режим е предизвикал и други притеснения. САЩ са предупредили, че спокойната бизнес среда може да се превърне в убежище за пране на пари. Тъй като Китай става все по-настоятелен на световната сцена, има и опасения относно неговите дългосрочни стратегически амбиции, специално от страна на Индия - традиционно разглеждана като „заден двор на Шри Ланка“.
 

 
Много експерти и икономисти са на мнение, че по начина, по който се развива проектът в момента, Китай е поел цялата работа в пристанищния град и един ден може да се окаже, че Шри Ланка няма да има думата за нищо. Китайският академик Джоу Бо е изразил несъгласие с тази теория пред BBC, казвайки, че целта е двете страни да се възползват балансирано от активите и, че Китай няма намерение да хваща нито една страна в дългове. Официалното становище на Шри Ланка е идентично, като е посочено, че целият район е под суверенен контрол на страната - правото на патрулиране, полицията, контролът на имиграция и други задължения за национална сигурност са на правителството. Но поради безпрецедентната икономическа криза, причинена от коронавируса, възможностите са ограничени. Пандемията е опустошила доходоносния туристически сектор и е намалила заетостта в чужбина, карайки валутните резерви да се понижат рязко. Външните дългове на страната са нараснали до над 45 милиарда долара, 8 милиарда от които - на Китай. С многократното понижаване на рейтингите от международни рейтингови агенции, шансовете на Коломбо да отиде при международни инвеститори за допълнителни заеми изглеждат малки. Само Китай има дългосрочни амбиции  и дълбоки джобове. Но може да има и ограничения - някои смятат, че град като Хонг Конг в Шри Ланка ще помогне на Китай да затегне хватката си в тази част на Азия през следващите години.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини