Сподели

Търсене на имоти

Библиотека „под дърветата“ – пример за подражание

Международното студио „Snøhetta“ е завършило Пекинската градска библиотека в Китай - облицована със стъкло сграда, изпълнена с високи колони, наподобяващи дървета, и стаи, маскирани като хълмове. Сградата е проектирана с цел да "възстанови значението на библиотеката през 21-ви век" и да предложи "нова визия" за типологията, предава изданието „Dezeen“. Дизайнът й се основава на природни пейзажи и дава приоритет на подпомагането на посетителите да се свържат с външния свят, като ги привлича далеч от екраните.



Терасовидният пейзаж и подобните на дървета колони приканват посетителите да вдигнат поглед и още от разстояние да възприемат по-голямата картина, коментира Робърт Грийнууд, партньор в „Snøhetta“. И определя библиотеката като „място, където можете да седнете под някое дърво и да четете любимата си книга“. Пекинската градска библиотека е открита през 2022 г., след като през 2018 г. проектът е избран за победител в международен конкурс. Завършена е от „Snøhetta“ в сътрудничество с местното студио „ECADI“. Сърцето на Градската библиотека в Пекин е Долината - 16-метров атриум, изпълнен с поредица от хълмове, които са оформени с етажни места за сядане, стълби и рафтове за книги. През центъра му минава виеща се алея, която има за цел да напомня за близката река Тунхуей и служи като основно пространство за циркулация в библиотеката, свързвайки северния и южния ѝ вход.



Терасовидните хълмове, издигащи се от долината, са проектирани така, че да създадат скулптурирана вътрешна форма на релефа, която служи за основа, места за сядане и рафтове - неформална зона с възможности за почивка, разговори или четене, като всичко това остава свързано с по-голямото пространство. Обособени са и пространства за представления и реставрация на книги. Един от най-забележителните детайли са високите, стройни колони, които на върха си се превръщат в плоски панели, за да поддържат покрива. „Snøhetta“ ги моделира по листата на дървото гинко – дърво на 290-милиона години, което произхожда от Китай - за да се оформи таван, който наподобява балдахин.



Отвън на входните точки са засадени истински дървета гинко, обрамчени от стъклените стени, заливащи връзката с природата. Проектът се допълва от покривни надвеси за намаляване на слънчевото греене върху стъклените стени, които според „Snøhetta“, са „най-голямата носеща стъклена система в Китай“. Междувременно, покривът има интегрирани фотоволтаични (BIPV) конструктивни елементи за генериране на възобновяема енергия. Цялостният проект е постигнал китайската тризвездна оценка GBEL - най-високата при сертифицирането на зелени сгради.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини