Сподели

Търсене на имоти

Oфициален старт на проект за изграждане на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци

Стартът на проект за изграждане на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е даден на 29 август 2017 г. на официална церемония по „първа копка“,  направена от министъра на енергетиката Теменужка Петкова, в присъствието на заместник-министъра на енергетиката Красимир Първанов заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Валентин Йовев, представители на парламентарната енергийна комисия, на Агенцията по ядрено регулиране и на местните власти, сочи информация на интернет страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
 
Проектът за изграждане на ядрено хранилище, разположено на площадка „Радиана“, в непосредствена близост до АЕЦ „Козлодуй“, ще бъде реализиран от Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци" с финансовата подкрепа на Международен фонд „Козлодуй" чрез Европейската банка за възстановяване и развитие. Строежът на съоръжението е заложен в настоящата правителствена програма, както и в актуализираната Национална стратегия за управление на отработеното ядрено гориво и радиоактивните отпадъци до 2030 г., и е задължително условие за развитието на ядрената енергетика в България, част от поетите пред Европейската комисия ангажименти, като страна-членка на ЕС, експлоатираща ядрени мощности, е заявила министър Петкова, като е подчертала, че при строителството ще бъдат спазени всички международни стандарти и депото ще бъде едно от най-модерните съоръжения в Европа.
 
Изграждането на ядреното хранилище е обявено за обект от национално значение и в него ще се съхраняват преработени и обезопасени радиоактивни отпадъци, генерирани единствено на територията на България, като със съоръжението ще бъде решен ключов проблем при управлението на ядрените отпадъци в страната - съхраняването и неутрализирането на радиоактивни отпадъци от АЕЦ „Козлодуй. Разрешението за строителство на площадка „Радиана“ е издадено от МРРБ през май т.г., а предвиденият срок за въвеждане на обекта в експлоатация е през 2021 г. Като значителен за енергетиката проект, отговарящ на всички екологични изисквания и предизвикателства, е определил изграждането на ядреното хранилище заместник министър Йовев и е уверил, че всички дейности ще бъдат под изключително строг надзор на Дирекцията за национален строителен надзор.
 
За изпълнител на строежа е избран консорциумът NUKEM Technologies GmbH, в който влизат 4 български компании. Предвижда се изграденото хранилище да служи за погребване на ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци от промишлеността, медицината и бита, отпадъци при извеждането от експлоатация на I-IV блок на АЕЦ „Козлодуй“, както и от дейността на бъдещи нови ядрени мощности, като постепенно ще се запълва през следващите 60 години.

Domaza - Недвижими имоти



По-стари новини