Сподели

Как се отразява високата инфлация върху покупката на жилища у нас?

Търсене на имоти

Как се отразява високата инфлация върху покупката на жилища у нас?

 

Как се отразява високата инфлация върху покупката на жилища у нас?

източник:Агенция „Квадрат”

 

Последствията от пандемията засегнаха всички отрасли на икономиката и в частност не подминаха и строителния бранш.

През последните месеци станахме свидетели на рязко повишение на основните стоки и услуги. На всеки от нас се наложи да пренареди приоритетите и начина си на живот.

Само през месец октомври инфлацията достигна 6%. Върху инвеститорите падна тежкото бреме бързо да вземат адекватни решения, за да могат за завършат обектите си, ако не на печалба, то понебез загуба.

Като агенция с високи професионални цели и специфични умения,агенция Квадрат следи отблизо пазара на недвижими имоти, за да има адекватно поведение на пазара и за да успява да бъде не просто брокер, а партньор на своите клиенти в цялостния процес на една сделка.

Само преди седмица агенцията нивзе участиев работна онлайн среща, организирана от ForumReal 2021 на която се включиха основни фигури в строителния бранш. Там ние потърсихме отговори на въпросите:

Как се отразява високата инфлация върху цените и пазара на имотите в България? Как се отразява ненужно голямата административна тежест върху цените на имотите и развитието на големите градове? Какви законови промени ще доведат до по-нормален пазар на имотите и по-хармонично развитие на градовете?

Срещата се проведе със специалното участие на Георги Шопов /председател на НАСП/ Аспарух Делев /член на НАСП/, Борислав Точевски /член на НАСП/, Даниел Дамянович /член на НАСП/ и Димитър Кара /управител и собственик на агенция Квадрат/.

Според експертите взели участие в срещата, жилищата у нас поскъпнаха с около 10-15% в началото на годината, като този процент се очаква да се покачи до 27% до края на годината. Причините експертите намират основно в поскъпването на суровините и транспорта на стоките от Китай. От друга страна, падането на лихвите по ипотечните кредити и високата инфлация са в основата на поскъпването на жилищата. Много хора загубиха работа през последната година, на други им се наложи да затворят бизнеси, а нуждата от нов дом остана базова за всеки. Като че ли най-голямата тежест падна върху строителните предприемачи. Те трябваше да вземат решението дали да продават на зелено или да изчакат, докато пазара се успокои и строежът напредне, за да могат да си направят точно сметката на себестойността на продукта, който трябва да продадат.

Независимо от трудната ситуация, според Аспарух Делев браншът засега се справя много добре, завършва обектите си в срок, а предприемачите издават жилищата спрямо предварителните уговорки с клиента, дори и това да се отразява на печалбата им. Според него това е добър знак за бранша, независимо от критичната обстановка, в която се намираме.

Интересни факти за развитието на строителното предприемачество в София сподели и експертът Георги Шопов. Според него, на база на проучване за период от 15 години, от 2004 г. до 2019 г., цените на жилищата са поскъпнали средно със 7% на година. Ако през 2004 г. цената на кв.м на жилище в кв. Манастирски ливади е била 430 евро, то към 2019 г. тя е 980 евро, или това е двойно поскъпване за периода. Това би означавало, че и печалбата се е увеличила толкова, но това не е така, защото и реалната инфлация за този период е също 7%. Това според г-н Шопов е добър знак за стабилността на пазара, защото абсолютната стойност на едно жилище върви успоредно с покачването на инфлацията.

В подкрепа на това, Даниел Дамянович обобщи, че жилищният пазар е наистина устойчив, че в момента не се наблюдава лавинообразно поскъпване и че строителният бранш се развива сравнително добре. Според него вложенията на спестяванията на хората в жилище спомагат за стабилността на пазара, защото лихвите по кредитите остават по-ниски от инфлационния процент. Той засегна и темата свързана с работната ръка, която остава на заден план като проблем, но не и като фактор. Поскъпването на стоки от първа необходимост според него е основната причина, заради която и заплатите на работниците трябва да се актуализират, а това също влияе върху крайната цена на жилищата.

Според него е неприятен фактът, че все още има фирми, които не издават качествен продукт, за сметка на цената, и че това може да се превърне в причина за недоверие към бранша от страна на клиентите, както и да повлияе негативно върху репутацията на сектора.

Въпреки трудностите обаче, за него е добър знак, че обектите се завършват, че не се съкращава работна ръка, а обратното, и че трябва да се помисли за данъчни облекчения на имотите, които купуваме, както и промяна и осъвременяване на градоустройствения план на София, който да отговаря на нуждите най-вече на клиента.

Според г-н Шопов, друга успокояваща тенденция е, че в западните общества има много по-неприятни проблеми и ситуации, свързани със спекулата на жилища, където финансови организации изкупуват на ниски цени цели кооперации и после не ги продават, а ги отдават под наем, като по този начин намаляват предлагането на жилища и цените скачат нагоре. Засега при нас не се наблюдават тези процеси.

Според Борислав Точевски, освен поскъпването на суровините, също така и поскъпването на труда, и липсата на качествена работна ръка влияе върху цената на жилищата, и затова се налага браншът да прави компромиси и в това отношение. Освен това, според него поскъпването на жилищата с 20% не е много, защото то няма да покрие бъдещите разходи върху поскъпването на суровините. Той, както и останалите експерти, са оптимисти и вярват, че фирмите в бранша са стабилни и устойчиви на тези и други промени, наложени от кризата.

Всички са категорични, че тромавите процедури по одобряване на инвестиционните проекти и издаване на разрешителни в рамките на 2 години изкуствено завишават цените на крайния продукт и че държавата ни трябва да помисли върху промяна на законите свързани с това, както и че е нужна промяна в общия градоустройствен план, съобразен със социално икономическите промени.

В първата част на дискусията собственикът на агенция „Квадрат”Димитър Кара изрази притеснението си от повишената средна цена на кв.м. за гр. София и зададе въпроса към експертите кога тя ще спре да кореспондира с покупателната способност на клиента.

Според г-н Шопов има точен показател за покупателната способност и тя се следи от ООН, като това е цена на единица жилищна площ на кв.м. върху средната заплата за града. За София този показател е 0,8. За сравнение, през 1984 г. този показател е бил същият.

Господин Делев направи и друго сравнение по темата. Във Виена, който град е в топ 3 на класацията за най-добро място за живеене, средната заплата е около 2000 евро на месец, а средната цена на кв.м. за недвижим имот е 6000 евро, или това е няколко пъти по–скъпо отколкото при нас.

Освен темата свързана с преките причини за поскъпването на жилищата, във втората част на работната среща експертите обсъдиха и административните проблеми и пречки, които влияят върху себестойността на едно жилище.

В края на работна среща Аспарух Делев заключи, че покупката на имот е един дълъг и сложен процес, както за инвеститора, така и за строителя, и крайния потребител, и че стабилността е от изключително значение.

Експертите смятат, че обстановката, породена от COVID пандемията и кризата, в която сме, не е приятна, но остават оптимисти по отношение на развитието и устойчивостта на бранша. Те допълват, че никой не е доволен от повишението на цените, защото така намалява потреблението и че предпочитат да запазят бизнеса си и проектите си, въпреки и трудностите и ниската печалба. Защото зад големите фирми седят голям на брой проекти и огромни ресурси, които се управляват много по–трудно от малките бизнеси, с еднократни проекти, търсещи бърза печалба.

Въпреки инфлацията и поскъпването на имоти, нашите цени остават сравнително стабилни в сравнение с останалите държави членки на ЕС и средната цена за София в момента е между 1200 и 1500  €/кв.м. Търсят се имоти ново строителство и цените на зелено в центъра на града и някои южни райони вече преминаха психологическите 2000 €/кв.м. Въпреки покачването на цените, търсенето на имоти се покачва заради изгодните условия на банките. Лихвените проценти по жилищните кредити продължават да падат и достигнаха едва 2,60% по данни на БНБ. Вследствие на това има спад при наемите, за сметка на покупко-продажбите.

Ако статията ви е била полезна и искате да видите цялата дискусия на експертите, моля посетете линка – https://www.facebook.com/KVADRATBG/videos/569718324311840

За още ексклузивна информация, свързана с недвижимите имоти и най новите ни оферти, разгледайте предложенията на интернет страницата ни www.kvadrat-bg.comили ни последвайте във фейсбук с ежедневни обновления на оферти - https://www.facebook.com/KVADRATBG

Очакваме вашите въпроси и препоръки и на следните телефони:
+359 889 931 383   
+359 883 333 920 02/426 06 59

 

Източник: агенция „Квадрат”

Подобни статии