Сподели

Какво представлява професията „Брокер”?

Търсене на имоти

Какво представлява професията „Брокер”?

Професия  - „Брокер”

Източник: Агенция „Квадрат"

 

Какво представлява професията „Брокер”? Ако потърсим отговора на този въпрос в интерент ще разберем, че това най-общо е посредник, който взима комисионна при извършването на сделка /обмен, търговия/. В България тази професия набира популярност едва след 1989 г., със закона за възстановяването на частната собственост. Днес професията „Агент на недвижими имоти” или „Брокер на недвижими имоти” е официално призната и съществува в регистъра на професиите у нас.

Какво е брокер?

Брокерът в контекста на недвижимите имоти е специалист, който се занимава с просредничество при сделки, обикновенно между две страни – купувач/продавач или наемател/наемодател.

С годините тази професия набира все повече популярност и изискванията към нея нарастват с всеки изминал ден. Към днешна дата има регистрирани над 4000 брокери само в София. За да издържат на конкуренцията днес агенциите за недвижими имоти не трябва просто да посредничат при сделки. Тетрябва да полагат много повече усилия в намирането на добри обекти, които да отговорят на конкретното търсене. Необходимо е да развиват своите професионални знания и компетентности ежедневно, за да изпреварят колегите си и да подхождат със собствен почерк и сърце във всеки един аспект от работата си. Ако допреди няколко години пазарът у нас бе залят от обекти и се нуждаеше от много агенти, за да смогнат в обслужването на клиентите, то днес картината е твърде различна. В момента има малко качествени обекти, а агентите са много и повечето от тях нямат нужните познания. Това вреди на репутацията на бранша и отказва много хора от услугите на професионалния брокер.

Много хора, които не знаят какво точно искат да правят днес, стават брокери. Тази тенденция се забелязва и в други области, но в този сектор е наистина осезаема. На пръв поглед професията изглежда измамно добра и лесно печаливша. В действителност обаче времето отсява не достатъчно добрите и подготвени брокери и на пазара остават само онези, които наистина умеят да развиват нужните умения, които професията изисква.

Колко печели днес агентът на недвижими имоти?

Отговорът на този въпрос е относителен и зависи много от опита и качествата на брокера. Опитният брокер, който знае как да намери подходящия имот за клиента, може да преговаря и разчита на добър комисион. Обикновено клиентите плащат комисиона за услугата, извършена от брокера, и тя се формира като процент от сделката. При наемите комисионите варират от половин до един месечен наем, а при продажбите от 1 до 3% от цената. Няма утвърдено правило или регламент, който да задължава брокера да работи на точно определена комисиона. Ако във времето се установи регламент, който да урежда правата и задълженията на брокерите, пазарът ще отдъхне и ще тръгне в една много по-добра посока. Тогава и клиентът ще бъде спокоен при наемането на специалист, а и брокерът ще бъде законово отговорен, но и автономен в работата си.

Какви видове брокери има на пазара?

В големите агенции за недвижими имоти обикновено работят брокери специализирани в конкретен сегмент, например само наеми на жилища или продажби на големи търговски площи,  а в малките, поради недостиг на клиенти, брокерите обслужват всички видове транзакции.

Ако искате да станете брокер и се колебаете в избора си къде да стартирате своя професионален път, е хубаво да сте запознати с различните възможности. В търговските недвижими имоти работят брокери с офиси, магазини и складове. В големите и добре известни агенции може да подписвате от 4 до 10 транзакции месечно, в жилищния - доста повече. Разбира се, тази цифра е относителна и зависи както от конкретния икономически и социален момент, така и от сезона в който се извършва сделката. В жилищния сегмент се извършват много повече сделки месечно /понякога до 15 транзакции на месец/ отколкото в индустриалния сектор. Двата сегмента са коренно различни и изискват развиването на специфични умения.

Пазарът при наемите на жилища е най-динамичен и честотата на транзакциите е най-висока, дори в сегашната обстановка.  Това разбира се, не бива да учудва никого, защото необходимостта от дом си остава базова нужда и никакви обстоятелства не биха променила това.

Какъв опит ще ви помогне да овладеете професията на брокера?

Хората, които най-добре се адаптират в този бизнес, са хората с търговски умения и нюх. Всеки човек, който обича директния контакт с клиента, има ораторски умения и владее убеждаващата комуникация е добре дошъл в този бизнес.За него не се изискват някакви други специални умения, както е при специфичните професии. Тук по важни са личностните качества, които човек има и желае да доразвие.

Най-важното според нас качество, което един брокер трябва да притежава, е отговорност към себе си, работата и клиента.

В Агенция „Квадрат”се водим от стремежа да влагаме по малко душа в бизнеса и по малко бизнес в душата си. Ние търсим баланса във всичко – баланс в комуникацията, баланс в отношенията с колегите, инвеститорите, клиентите, контагентите и др. Това ни прави различни и успешни в работата. За нас добре свършената работа завършва не просто със сделка, а с усмивката и облекчението на клиента, когото обслужваме.

Сегашната обстановка изисква още повече усилия, гъвкавост и креативност при воденето на преговори. Ето защо, ако сте решили да започнете да упражнявате тази професия, е хубаво добре да помислите това ли е най-доброто за мен?

Хубаво е да знаете, че както всяка друга, така и тази професия крие доста подводни камъчета и наред с преимуществата има и своите недостатъци. Необходими са ежедневни усилия за постигането на трайни успехи и резултати. Дори да направите голяма сделка още в началото на кариерата си, това не значи, че вече сте брокер. Хубавото в тази професия е, че всичко зависи от вас самите. Ако работите усърдно, дори когато не виждате смисъл, ако търсите начини в намирането на нови обекти, клиенти, дори когато ви се струва, че сте изпуснали дадена сделка, тогава ще има и резултати. Успешният брокер е постоянен. Постоянен в идването навреме на работа, без значение, че няма нормиран работен ден и сам си е „шеф”; постоянен в научаването на нови неща, постоянен в рутинните си задължения, постоянен в положителната си нагласа към успеха, дори когато той липсва. Зад успеха в нашата агенция стои именно това – вярата, че има смисъл. Подкрепяме максимата, че в тази вселена има изобилие от всичко, както и от клиенти, които се нуждаят точно от нашите услуги. Ако даден подход не успее, нашата работа е да го сменим и опитваме, докато крайният резултат ни удовлетвори. Невинаги залогът е, че ще успеем - понякога работата на брокера е наистина трудна, ама много трудна. Важното е да не се отказвате, ако сте решили, че в това горите, че в това има смисъл.

Източник: Агенция „Квадрат”

Подобни статии